Blog – aktualne informacje z dziedziny języka polskiego
Przez lata działalności zgromadziliśmy doświadczenie, które wykorzystujemy podczas zajęć z naszymi Kursantami. Nauka języka polskiego może przebiegać w miłej, sprzyjającej pogłębianiu wiedzy atmosferze. Jeżeli chcą Państwo dobrze wybrać szkołę lub zastanawiają się, czy lepsze wyniki przyniesie nauka w grupie czy też indywidualna, to zapraszamy do zapoznania się z wpisami opublikowanymi na blogu. Dzielimy się naszymi spostrzeżeniami, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.
Ucz się z dowolnego miejsca - nauka języka polskiego online
Prawdopodobnie nie będzie przesadą stwierdzenie, że pandemia koronawirusa skomplikowała życie większości ludzi. Z pewnością pokrzyżowała ona plany obcokrajowcom, którzy zamieszkali w Polsce i chcieli nauczyć się naszego języka. Szkoły językowe z dnia na dzień nie mogły funkcjonować w normalnym trybie, a zajęcia stacjonarne zostały odwołane. Na szczęście działalność placówek edukacyjnych w dużej mierze mogła przenieść się do Internetu. Również i w naszej szkole prowadzimy kursy polskiego dla obcokrajowców online. Zobacz, jakie zalety ma to rozwiązanie!
Polski na przestrzeni wieków. Jak ewoluował język?
Każdy język zmienia się na przestrzeni wieków i tysiącleci – do tego stopnia, że ludzie żyjący współcześnie prawdopodobnie nie byliby w stanie porozumieć się z własnymi odległymi przodkami. A jak wyglądało życie i rozwój języka polskiego? Poniżej kilka najważniejszych faktów na ten temat, które warto znać.
Początki języka polskiego. Od czego to się zaczęło?
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Te słowa Mikołaja Reja z Nagłowic zna pewnie każdy z nas, przynajmniej z osób dorosłych. To niepodważalny fakt, że jako naród jesteśmy dumni ze swojego języka. Polszczyzna jest piękna i pozwala wyrazić wiele emocji, uczuć, a poezja polska jest naprawdę niepowtarzalna właśnie dzięki naszemu językowi.
Ciekawe lektury w języku polskim. Pozycje warte zainteresowania.
Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczymy język poprzez czytanie książek. Czy istnieją książki w języku polskim, które są warte zainteresowania? Tak! Dla wielu może się to okazać dziwne, ale znajdziemy wśród nich szkolne lektury.
Wymowa w języku polskim. Jak odpowiednio ją wyćwiczyć?
W uszach obcokrajowców język polski pełen jest świstów i szelestów. Grupy spółgłoskowe takie jak szcz czy ść oraz głoski szeregu ciszącego w rodzaju ś, ć czy dź sprawiają trudność wielu osobom próbującym się go nauczyć. Jak więc ćwiczyć, by opanować poprawną wymowę w języku polskim?
Szkoła Letnia języka polskiego jako propozycja na wakacje
Wielu obcokrajowców wybiera Polskę na swoją ojczyznę nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, ale przede wszystkim dlatego, że mogą tutaj zdobyć dobre wykształcenie i ciekawą pracę.
Fakty i mity na temat języka polskiego
Szacuje się, że około 10 000 osób na całym świecie uczy się języka polskiego na prywatnych kursach lub wydziałach filologicznych. Stanowi to o jego popularności, pewnego rodzaju egzotyce oraz niespotykanych właściwościach brzmieniowych.
Kurs języka polskiego nie musi być nudny!
Nauka języka obcego to dla wielu ogromne wyzwanie. Może kojarzyć się z tym, co znamy ze szkoły – z długimi godzinami spędzonymi na nudnych ćwiczeniach, które nie rozwijały nas pod względem najważniejszych kompetencji, takich jak komunikowanie się z innymi.
Egzamin z języka polskiego dla obcokrajowców – dlaczego warto go zdać?
Coraz więcej obcokrajowców jest zainteresowanych nauką języka polskiego. Większość z nich uczestniczy w kursach odbywających się w profesjonalnych szkołach językowych.
Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców?
Język polski jest zaliczany do najtrudniejszych języków świata, o czym świadczą różnorodne rankingi. W praktyce jednak wielu obcokrajowców nie tylko bardzo dobrze komunikuje się po polsku, ale nawet zdają państwowy egzamin certyfikacyjny! Chociaż w rzeczywistości łatwo nie jest.