Od czego obcokrajowiec powinien zacząć życie w Polsce?
Od czego obcokrajowiec powinien zacząć życie w Polsce? Emigracja z własnego kraju jest wielkim przeżyciem. W nowym miejscu pobytu przeważnie wszystko jest obce. Nie znamy zwyczajów, kultury, a często i języka narodowego, większość rzeczy próbujemy więc załatwić po angielsku. Tak właśnie czują się osoby przybywające do Polski. Nasz język nie przypomina żadnego popularnego języka na świecie, a poziom angielskiego w kasach sklepów czy obsłudze urzędów pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Dlatego też obcokrajowcom, którzy zamierzają w Polsce zostać na dłużej zaleca się, aby jak najszybciej zapisali się na kurs języka polskiego.
Czas na naukę
Im wcześniej dana osoba zacznie się uczyć polskiego, tym lepiej dla niej. Jest to bardzo trudny język, jeden z najtrudniejszych na świecie. Opanowanie polskiego nawet na poziomie podstawowym wymaga wiele cierpliwości od kursanta i czasami może trwać wiele lat. A im dalej w las, tym zawiłości językowych jest więcej. Obcokrajowcy, którzy chcą być bardziej konkurencyjnymi kandydatami na rynku pracy, lub studenci, którzy poza ukończeniem szkoły w Polsce postanowili nauczyć się naszego języka, muszą do nauki zabrać się bez zbędnej zwłoki. Najlepszym pomysłem na naukę jest szkoła języka polskiego dla obcokrajowców, która pomoże im solidnie usystematyzować wiedzę i regularnie ją pogłębiać.
Polska gościnność
Osoby z zagranicy, które pierwsze lata w Polsce mają już za sobą, doradzają też… korzystanie z polskiej gościnności i gadatliwości. Przypadkowe rozmowy na przystanku autobusowym nie tylko są darmowymi lekcjami polskiego, ale również dają duże pojęcie o Polakach, kulturze i zwyczajach panujących w naszym kraju. Dlatego też jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinno się zrobić po przeprowadzce do nowego kraju jest próba zawarcia nowych znajomości. Jak mówi przysłowie: co dwie głowy to nie jedna, a każdemu łatwiej jest stawiać czoła przeciwnościom, gdy ma na miejscu jakieś wsparcie. Polacy słyną z gościnności, lubią wspólnie ponarzekać, tak więc często sami wyciągają rękę w stronę nowej osoby w towarzystwie. Obcokrajowcy powinni chętnie po nią sięgać.